Британські символи

  • Категорія запису:Пригоди
  • Автор запису:
  • Час читання:1 хв. читання

Біг-Бе́н або Біґ-Бе́н (англ. Big Ben) — популярна туристична назва годинникової вежі Вестмінстерського палацу. Офіційна назва вежі з 2015 року — Вежа Елізабет (англ. Elizabeth Tower).

Спочатку «Біг-Бен» було назвою найбільшого з п’яти дзвонів, проте часто цю назву помилково відносили і до годинника і до самої годинникової вежі в цілому.

На момент виливки Біг-Бен був найбільшим і найважчим (13,7 тонни) дзвоном Сполученого Королівства. В 1881 році поступився першістю дзвону Великий Пол (17 тонн).
Вежа збудована у 1858 р., відкрита у травні 1859 р.

Висота вежі 96,3 м; годинник розташований на висоті 55 м над землею. Діаметр циферблату 7 м. Знаменитий годинник башти був запущений 31 травня 1859 р., а 11 липня — вперше «заговорив» Великий дзвін башти. Вага Великого дзвону — 13,8 т, висота — більше двох метрів, а діаметр становить три метри.

Циферблати годинника дивляться на усі чотири сторони світу; виконані вони з бірмінгемського опалу, годинникові стрілки відлили з чавуну, а хвилинні зроблені з міді.

Підраховано, що хвилинні стрілки за рік проходять загальну відстань в 190 кілометрів.

У основі кожного з чотирьох циферблатів розташовується латинський напис «Domine salvam fac Reginam nostram Victoriam Primam» («Боже, бережи нашу королеву Вікторію I»). По периметру башти справа і зліва від годинника накреслена ще одна фраза на латині: «Laus Deo» («Хвала Господу» або «Слава Богу»).

Годинниковий механізм сповіщає дзвоном малих дзвонів про проходження кожної чверті години, а на початку кожної години звучить Великий дзвін. Перший удар молота об Біг Бен абсолютно точно збігається з першою секундою години, що починається.

У своєму передзвоні Біг Бен і інші дзвони невеликого розміру відбивають слова «Крізь цю годину Господь зберігає мене, і сила його не дасть нікому оступитися».

Раз на два дні годинниковий механізм ретельно перевіряється і змащується, причому обов’язково враховується атмосферний тиск і температура повітря.

Похибка годинника на вежі Англійського парламенту складає не більше двох секунд. Щоб виправити цю ситуацію, використовують старий англійський пенні (випущений до реформи британської грошової системи 1971 р.), який кладуть на маятник, унаслідок чого він прискорюється на 2,5 секунди за добу.

Так за допомогою пенні, який то додають, то прибирають, добиваються абсолютної точності ходу годинника.

Через діаметр циферблату у 7 метрів і довжину стрілок у 2,7 і 4,2 м годинник протягом довгого часу вважався найбільшим у світі. Завдяки Британській телерадіомовній корпорації ВВС, бій курантів Біг Бена став в XX столітті візитною карткою Лондона.

Вперше, по радіо, дзвін Біг-Бена був переданий в ефір при зустрічі 1924 року. Ця традиція зберігається дотепер.

Залишити відповідь